LDPE Alçak Yoğunluklu Polietilen

LDPE, Düşük yoğunluklu polietilen (İngilizce Low-density polyethylene’in kısaltması), petrolden meydana gelen bir termoplastiktir. Polietilenin ilk türüdür, Imperial Chemical Industries tarafından yüksek basınçlı proses kullanılarak bağımsız radikal polimerizasyonu yoluyla 1933 yılında üretilmiştir[1]. Bugün de aynı metotla üretilmektedir.

Özellikleri

LDPE 0,910-0,940 g/cm3 yoğunluk aralığında tanımlanır. Yüksek oksidasyon etmenleri dışında oda sıcaklığında tepkisizdir. 80 °C sıcaklıklarında sürekli ve 95 °C de kısa bir süre dayanabilir. Tümüyle esnek yarısaydam ya da opak varyasyonlarla oluşur ve hemen hemen hiç kırılamayacak kadar güçlüdür.

Yüksek yoğunluklu polietilenden (HDPE) daha çok dallanma vardır, bundan dolayı moleküller arası bağları zayıftır. Gerilme dayanımı düşük, esnekliği yüksektir.

Uygulamaları

LDPE yaygın olarak çeşitli konteyner üretiminde, şişeleri yıkamada, boru üretiminde, bilgisayar parçaları için plastik çanta yapımında, laboratuvar malzemeleri şekillendirmede kullanılır. Özellikle plastik çanta yapımında kullanılır. Diğer ürünler:

Tepsiler ve genel amaçlı kaplar
Besin saklama ve laboratuvar kapları
Korozyona dirençli çalışma yüzeyleri
Kaynak olabilen ve işlenebilen parçalarda
Esneklik gereken parçalarda
Yumuşak ve bükülebilen parçalarda
Kartondan tabaka çıkarmada ve içecek kutularını alüminyumla kaplamada
Bilgisayar parçalarında, örneğin ekran kartı ve disk sürücüsü

Posted in: