ABS Hakkında Bilinmeyenler

Termoplastik bir malzemedir. Geliştirilmiş kimyasal direnci sayesinde; kimyasallara mükemmel dayanım gösterir. Kırılana kadar yüksek uzama, yüksek darbe dayanımı, düşük dielektrik dayanımı, düşük esneklik modülüne sahiptir. Ayrıca kolay işlenebilirlik ve yüksek parlaklıkta yüzey kalitesine sahiptir.

Ofis ekipmanları, elektronik malzemeler, konektörler, anahtarlar, ev eşyaları, elektrik fişleri ve küçük parçalar, bazı kullanım alanlarına örnektir.

Akrilonitril bütadien stiren veya kısaltılmış ismi ile ABS, (kimyasal formülü (C8H8• C4H6•C3H3N)x) kalıp yolu ile üretilen ürünlerde çok yaygın olarak kullanılan hafif ve sert bir polimerdir. Borular, otomotiv parçaları, koruyucu kasklar ve oyuncaklar (örneğin: LEGO) kullanım alanlarında birkaçıdır.

Bu malzeme polibütadien içinde stiren ve akrilonitrilin polimerizasyonu ile elde edilen bir kopolimerdir. İçerdiği madde oranları %15 – %35 arası akrilonitril, %5 – %30 arası butadien ve %40 – %60 arası stiren olarak değişiklik gösterebilir. Sonuç olarak, Poli(stiren ve acrilonitrilin) kısa zincirleri ile polibütadienin uzun zincirlerinin çapraz bağlanmasıdır. Komşu zincirlerden nitril grupları, kutupsal olarak diğer zincirleri çekip bağlayarak, saf polistirenden daha dayanıklı olan, ABS oluşturular. Stiren plastiğe parlaklık ve iyi yüzey verir. Bütadien, kauçuk özelliklerini, düşük sıcaklıkta esnek olabilmeyi sağlar. ABS, −25 °C ve 60 °C arasında kullanılabilir.

1 kg ABS üretimi için, hammadde olarak 2 kg petrol ve enerjiye ihtiyaç vardır. Dünyadaki en büyük ABS hammadde üreticisi Tayvan’dadır.

Posted in: